2 Kasım 2018 Cuma

Damain Alıp Satarak (Domain Emlakçılığı ile) Para KazanDomain yani alan adı satmak internetten para kazanma yollarından en eskilerinden beridir. Etrafımızda birçok kez duymuşsunuzdur. “Biri bir alan adı satmış yüzbinler almış” diye aslında gerçeklik payı vardır ama bu durum çok çok her an karşılaşılan bir durum değildir. Ama alan adı alıp satarak düzenli olarak kazançlar elde edebilirsiniz. Bu işi part time kazanç sağlayacak kadar hatta geçiminizi sağlayacak düzeylere bile getirebilirsiniz. Çünkü arzın ve talebin olduğu her yerde para kazanmak mümkündür. Size bu konuyla ilgili ayrıntıya girmeden önce bazı terimlerden bahsetmek istiyorum. Bu terimlerin ne olduğunu bilmeden bu işi tam anlamıyla yapamazsınız.


İlk olarak Domain (Alan Adı) Nedir?


Domain internet sitesine erişebileceğimiz adrestir. Örneğin: parakazndir.com, Google.com, youtube.com gibi

Jenerik Domain nedir?

Jenerik domain sözcük veya sözcük öbeğininin sözlükteki tam karşılığına denir. Örneğin; oyunlar.com değil oyun.com Jenerik olması için sadece tek kelimeden oluşması gerkmemektedir. Sözlüğümüze kelime grubu olarakta girien sözcüklerde var örneğin; ceptelefonu.com

Seo Nedir?

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Seo arama motorlarında üst sıralara çıkabilmek için yaptığımız çeşitli optimizasyonlardır. Peki domain bu optimizasyonların neresinde derseniz arama motorlarına yazdığımız arama kelimelerindedir. Bu arama kelimesi domainin içerisinde olması arama listesinde üst sıralarda olması konusunda çok etkilidir. Örneğin ‘oyun oyna’ diye bir arama yapıldığınızda arama listesindeki domainlerin neredeyse hepsinde oyun kelimesi geçmektedir.

Domain Uzantısı Nedir? Neden Önemlidir?

Domain uzantısı noktadan sonra gelen kısımdır. Örneğin; com, net, org gibi. Domain uzantısının önemi prestijden gelmektedir. Bir alan adı yazdığınızda ilk deneyeceğiniz alan adı com ve net’tir. Buda com ve net’in prestijini ortaya koymaktadır.

Satacağımız Domaini Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Domain içerisinde anahtar kelime geçmesi.
  • Jenerik domain olması. Sektöründe jenerik olan domainlerin değeri gayet yüksektir.
  • Akılda kalıcı olması.
  • Uzantısı öncelikle com, net, org olması. Jenerik olursa diğer uzantılarda önemli olabilir.
  • Site yaşı önceden kullanılmış mı?
  • Alan adı uzunluğu kısa ve akılda kalıcı olması önemlidir.
  • Sektörel bir alan adı olması. Örneğin; otolastik.com

Peki bu domainleri nereden ve nasıl bulabiliriz?

Domainleri kendi hayal gücümüzle deneme yanılma yöntemiyle bulabiliriz yada düşmüş yada düşecek domainleri takip edebiliriz. Gündemi takip edebiliriz. Mesela yakınlarda İstanbul hava limanı açıldı bununla ilgili domainlere bakabiliriz. Şuan istanbulhavalimani alan adlarının tüm uzantıları dolmuş.

Alan adlarını nerelerden kayıt ettireceksiniz?

Bu işi yapan köklü şirketler var. Küçük bir araştırma ile bir çok şirket bulabilirsiniz. Bende size birkaç örnek vermek istiyorum.
Yerli Olarak;
İsimtescil,natro vb.
Yabancı Şirketler;
Yabancı şirketler sık sık promosyonlar düzenlemektedir.Maliyetleri düşürmek için promosyonları takip edebilirsiniz. Bu şirketlerin bazıları.
Örnek olarak ;  Godaddy, Bluehost

Alan Adlarını Nerelerde Pazarlayacaksınız? Müşterileri Nereden Bulacaksınız?

İlk Olarak komisyon ödemek zorunda olmayacağınız Webmaster forum sitelerinin pazar alanlarında satış yapabilirsiniz.
Bunlar; R10, Wmaraci, iyinet
İkinci Olarak kendi Pazar sitenizi kurabilirsiniz.
Üçüncü olarak Domain kayıt şirketlerinin Pazar yerlerinde bunlara örnek olarak;
Godaddy,
Dördüncü olarak alan adı pazaryerleri bunlar sedo, alanadlari.com gibi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder