16 Kasım 2018 Cuma

Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

makale yaz para kazan
Makale yaz para kazan

Binlerce yıldan beri varlığını sürdüren bir meslekten bahsetmek istiyorum size, yazarlık. Yazarlık herkesin yapabileceği kadar basit ama sadece sayılı insanların yapabileceği kadar özel bir meslektir. Yazı yazarak bir şeyler kazanmak son zamanlarda popülaritesi artan bir meslek haline gelmiştir. Yazarlık mesleği kendinize cok fazla zaman ayıra bileceğiniz sosyal hayatınıza hiç ara vermeden idame edebileceğiniz bir meslektir. Eğer bu meleği seçecekseniz araştırmayı ve araştırdıklarınız karşısında yorum yapmayı bilen birisi olmalısınız. Tabi bu yeteneği zamanla da kazanabilirsiniz bu sizin bu işi ne kadar istediğinize bağlı.


Yazarlık yaparak güzel gelirler elde edebilirseniz. Yazarlık yaparak öyle aylık 200-300 tl değil aylık gerçekten dolgun rakamlar kazanmanız mümkün. Tabi rakamı duyunca ne olacak bulurum bi yazaı yazarım oradan diye bilirsiniz. Her işinde olduğu gibi bu işinde belirli kuralları var size biraz onlardan bahsedeyim.

İlk olarak makaleniz yazım ve imla kurallarına uymalı. Parağraflara dikkat etmelisiniz. Okuyucunun yazının bütünlüğünü ve anlam karmaşası yaşamaması için bu çok önemli.

Ara başlıklar ve kısa cümleler kullanarak okuyucunun sıkılmasını engellemelisiniz.

Makalenizde laf kalabalığından kaçınmalısınız. Bazen rastlıyoruz. Ucu bucağı gözükmeyen bir makale fakat bilgi olarak içeriği bom boş. Siz de bu hataya düşmeyin çünkü makalenizi okuyan kişinin makaleyi beğenmesi ve arkasını istemesi makalenizi satın alan tarafından ve sizin için çok önemli.

En önemlisi bu arama motoru uyumlu makale yazmalısınız. Arama motoru yani seo uyumlu makale nasıl yazılır bir parantez açalım ve size birkaç madde ile anlatayım çünkü bu makale yazarlığı için önemli.

Başlığınız en az 3 kelimeden ve en fazla 70 karakterden oluşmalıdır. Başlığınızda anahtar kelimeniz en az bir kere geçmeli ve başlığınız anahtar kelime ile başlamalıdır.

Anahtar kelime yoğunluğu %2-%3 oranında olası gerekli.

Makalemiz en az 300 kelimeden oluşmalı çünkü Google bir konu anlatımı için en az 300 kelime olması gerektiğine karar kılmış.

Makalenizin içerisinde anahtar kelimenize yer yer italik, kalın ve alt çizgili bir şekilde yer verin.
Anahtar kelimenizin ilk  ve son 50-100 kelime içerisinde bulunması gerekmektedir.
Metninizde en az bir resim ve bu resimlerden en az birinde alt etiketin de anahtar kelime bulunmalıdır.

Son olarak uzun ve dolu dolu bir makale yazmanız satış ücreti ve alacı bulmanız için önemli.

Makalemizi yazdık peki bu,

Makalemi Nereye Satabilirim. Nasıl Makale Yazarı Olabilirim.


Bloğun da makale yayınlayarak para kazan,

Bu iş için ilk olarak kendinize bir blog oluşturmalısınız. Ücretli veya ücretsiz kendinize blog oluşturabileceğiniz yöntemler mevcut. Ücretsiz blogspot nasıl blog açarak para kazanabilirsiniz bu yazımda anlattım.

Makalelerinize bazı büyük webmaster forumlarında alıcılar bulabilirisiniz. Sanırsam 100 kelimesi 1.75 – 2 tl civarı fiyat biçiliyor olması gerekli. Makale satışı yapabileceğiniz forum siteleri. R10, iyinet, wmaraci ve bunlara benzer birkaç site daha mevcut.

Makale satışı yapabileceğiniz profesyonel aracı sitelerde mevcut. Bu siteler belli bir komisyon karşılığında size müşteri bulmaktadır. Bu siteler uzman editörleri sayesinde makalelerinizi denetler. Bunlardan bazıları, makalehizmeti.com, yazkazan.net, icerik.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder